Ak samú seba označujete ako priemernú ženu, čo sa týka množstva nazbieranej kozmetiky, zrejme jej máte viac než dosť :) Pri častých návštevách drogérií, parfumérií, eBay a rozličných internetových obchodov, kde Vám ešte aj zdravý rozum našepkáva, že rúž Chanel za 15 € tam predsa nemôžete nechať, sa Vám Vaša kozmetická zbierka určite slušne rozrástla. Ak nepatríte k pedantom, predpokladám, že strácate prehľad, čo ste si kedy kúpili a čo je ešte v záručnej dobe.
Zdroj: thehealthsite.com |
Apropo, záručná doba. Všimli ste si aj Vy, že ju musíte na kozmetike hľadať doslova s lupou? Výrobok otáčate v rukách zo všetkých strán a jediné, čo sa Vám na informáciu o expiračnej dobe ako tak podobá, je nejaký čudný kód. Táto skupina čísel sa volá „Batch code“ a je to kód, ktorým výrobca označuje várku, v ktorej bol daný produkt vyrobený. Vďaka tomuto kódu si budete môcť skontrolovať, ktorá kozmetika už patrí do koša a ktorú môžete s čistým svedomím používať ďalej.
Prečo by Vás vlastne malo zaujímať, či je kozmetika v záruke, alebo nie? Jednoducho preto, lebo so starým make upom si môžete spôsobiť alergické reakcie, infekcie a podráždenie kože a to predsa nechcete, však? Vždy, keď si idete naliať mlieko do kávy, úzkostlivo obzeráte krabicu a hľadáte dátum expirácie. Rovnaký zvyk by ste si mali vypestovať, aj keď ide o kozmetiku.
Takže, ako na to? Je to naozaj veľmi jednoduché. Na stránke http://checkcosmetic.net/ si môžete skontrolovať, kedy bol Váš rúž, make up, alebo krém vyrobený. V zásade väčšina kozmetických výrobkov má trvanlivosť 36 mesiacov a mali by sa spotrebovať 10 mesiacov po otvorení. Aj keď je stránka po anglicky a Vy si v tomto jazyku príliš neveríte, vôbec to nie je zložité. V ľavom hornom rohu je kalkulačka. Z menu si vyberiete značku výrobku, ktorý si chcete „preklepnúť“ a potom zadáte „Batch code“. Ja som sa rozhodla skontrolovať svoj make up Bourjois. Takže vyberiem si z menu Bourjois a zadám kód, ktorý je vytlačený na obale.
Skvelé, všetko je v poriadku. Zistila som, že môj make up bol vyrobený v októbri 2013, takže ho bez problémov môžem používať ďalej.
Mám však aj jeden make up Calvin Klein, ktorý nepoužívam skoro vôbec, lebo je na mňa priveľmi bledý a takú farbu pleti mám možno len v decembri a januári. Využívam ho teda len 2 mesiace do roka a nejaký piatok ho už doma mám. Tak sa teda na to pozrime. Znova zadám značku, „Batch code“ a …
Hopla...tak toto som už trochu prepískla :) Tento produkt bol vyrobený pred takmer siedmimi rokmi, takže je už dávno po expiračnej dobe, takže ho môžem rovno vyhodiť a nebude mi zaberať miesto v kúpeľni.
Každopádne, spravte si cez víkend čas a preverte si všetko, čo sa máte v kozmetickom kufríku. Urobíte si láskavosť, zbavíte sa nepotrebných produktov a vyhnete sa alergiám, alebo podráždeniu pokožky. Samozrejme toto neplatí len na kozmetiku, ktorú už vlastníte. Ste v obchode a idete si kúpiť očné tiene? Overte si, či sú v záruke. Myslím, že už väčšina z nás má internet aj v mobile, takže by to nemal byť veľký problém. Ušetríte peniaze, alebo čas, ktorý by ste potom strávili pri reklamácii. Takto si môžete skontrolovať kozmetiku nasledovných značiek (a samozrejme mnohých iných): Anna Sui, Antonio Banderas Fragrances, Argital, Arnaud, Aura Cacia, Avalon Organics, Aussie, Aveda, Avon, Axe, Benefit Cosmetics, Bioderma, Biotherm, Bobbi Brown, Borghese, Bourjois, Brelil, Bruno Banani, Brylcreem, Burberry, Burt’s bees, Bvlgari, CAC, Cacharel, Camay, Caudalie, Calvin Klein, Cetaphil, Chanel, Charmzone, Christian Dior, Christina, Christina Aguilera, Clairol Professional, Clarins, Clean & Clear, Clinique, Collistar, Coppertone, Covergirl, Davidoff, DDF, DHC, Darphin, Diesel, Dolce & Gabbana, Donna Karan, Dove, Dr.Jart+, Dunhill, Elizabeth Arden, Emilio Pucci, Escada, Estee Lauder, Fekkai, Ferragamo, Fissan, Fresh, Garnier, Giorgio Armani, Giovanni Cosmetics, Givenchy, Gucci, Guerlain, Guinot, H2O+, Head & Shoulders, Helena Rubinstein, Herbacin, Herbal Essences, Hugo Boss, IsaDora, Jane Iredale, Janson, Janssen Cosmeceutical, Jo Malone, Joe Blasco, John Masters Organics, Kanebo, Kenzo, Kerastase, Kiehl’s, Korff, Kose, L’Occitane, L’Oreal, La Colline, La Mer, La Prairie, La Roche-Posay, Lab Series, Lacoste, Lancaster, Lancome, Laneige, Lierac, Lux, MAC, Make Up Factory, Make Up For Ever, Mary Kay, Matis, Matrix, Mavala, Max Factor, Maybelline, Mentholatum, Missha, NARS, NYX, NailTek, Naomi Campbell, Natural Instincts, Neutrogena, Nice ‘n Easy, Nina Ricci, Nioxin, Nivea, Nu Skin, Nuxe, Olay, Oriflame, Origins, Orlane, Pantene, Paul Mitchell, Payot, Pert, Phyto, Pond’s, Puma, Pupa, Radox, Ralph Lauren, Redken, Rejoice, Revlon, Rexona, RoC, SK-II, Safeguard, Sans Soucis, Sebastian Professional, Sephora, Shiseido, Shu Uemura, Simple, Sisley, Skin79, Skinfood, Sofina, Sunsilk, St Ives, Talika, Thalgo, The Face Shop, Thierry Mugler, Tom Ford Beauty, Tommy Hilfiger, Tony Moly, Too Faced, TRESemme, Ungaro, Vaseline, Vichy, Vidal Sassoon, Viktor & Rolf, Versace, VO5, Wella, Yves Rocher, Yves Saint Laurent.
Tak to je super trik. Já bohužel na expirační dobu moc nekoukám. Ale je pravda, že já všechno spotřebovávám poměrně bezproblémů a rychle:-D
OdpovedaťOdstrániťJsem taková věčně namazaná (namaštěná), no...:-)
Tak to hej...mam zopar vytipovanych produktov, ktore spotrebovavam sakra sakra rychle, takze pri nich kontrola nema velky vyznam :D
OdpovedaťOdstrániťKdybych tohle zkoušela u kosmetiky, kterou mám třeba 10 let, nevím, čeho bych se dočkala:-) Trvanlivost u kosmetiky neřeším, na druhou stranu ale nemám citlivou pleť.
OdpovedaťOdstrániťTak to si jedna z tych stastnejsich...niektore baby sa napriklad vyhadzu hned aj z kremu, ktory je sice v zaruke, ale je v dozicke bez aplikatora a ked si ho nanasaju s prstami, premnozia sa im tam bakterie a hned maju o problem navyse...mne sa toto napr. nastastie este nikdy nestalo...
OdpovedaťOdstrániť